Erik Pohl: Osobní trenér na zápěstí – 1. představení

6 minutes

Máme pro vás další recenzi. I když v tomto případě nám to možná přeroste přes hlavu a vznikne celý seriál!
Poslední recenze, kterou jsme vám přinesli, se týkala koloběžky Morxes Vendeta Adventure. Jako další přišel HITCASE, extrémně odolné pouzdro na iPhone a tudíž parťák do  každé situace (a to doslova! 🙂 ).

Nyní z jiného soudku a zejména pro canicrossaře – běžce. Protože pro vaše psí parťáky tu budeme mít úplně jinou pecku! Jen ještě chvíli vydržte. 🙂

Pokud máte rádi technické hračky, nezbývá vám, než číst dál.

 

Pohyb! Hned!

MOOV NOW Multisport Coach. Tak se oficiálně jmenuje můj nejnovější sportovní parťák. Hned zkraje – všechny jeho technické specifikace naleznete třeba na webu EasyStore, těmto super lidem patří díky za možnost testování v praxi. Ještě že sem tyhle novinky “tahaj”!

 

Jdeme na to. Fitness náramků je na trhu plno. Možná až přemíra. Jak se v nich orientovat?! Všechny umí (jen některé lépe a jiné hůř) to samé a stojí více – méně ty samé peníze (ano, jsou zde výjimky, víme o nich a některé detailněji zmíním dále 😉 ). Sledují denní aktivitu (ušlé kroky, spálené kalorie), hlídají váš spánek a řada z nich vás i správně probudí. A každý z nich se snaží přinést něco navíc.

Doposud jsem vyzkoušel – to znamená několik měsíců používal – tyto:

  • Jawbone Up
  • Jawbone Up 24
  • Xiaomi MiBand

Neboli jsem od high-endu přešel k totálnímu low-endu tohohle technologického spektra. A víte co? Jako obyčejný člověk, který chce mít zkrátka přehled o tom, že se pravidelně hýbe a aspoň něco naspí, to podpořeno tím, že procházku se psem je třeba ještě o něco prodloužit, protože mi zápěstí dosud nezavibrovalo, jsem prostě nezaznamenal rozdíl. Je to divný, je to smutný a je to pravdivý. Nakonec pro mne nebyl výrazný rozdíl mezi náramkem za cca 4000,- CZK a 400,- CZK.

Až nyní – dnes, 22.02.2016 – jsem dostal důvod opět investovat do fitness náramku. Protože (prý) umí něco, co skutečně potřebuji. Trénovat mne!

Moove Now, jak už vyplynulo z jeho názvu, je vaším novým osobním trenérem. Aktuálně umí speciální tréninkové programy pro:
BĚH / CYKLISTIKU / FITNESS CHŮZI / PLAVÁNÍ / 7MIN+ WORKOUT / CARDIO BOXING.

Jak a jestli to doopravdy umí, společně uvidíme v příštích dnech. 🙂

A teď už se pojďme podívat, jak skutečně vypadá, přišel čas na první rozbalení!

IMG_0144

IMG_0145

IMG_0147IMG_0148

IMG_0149

Zabalený je zkrátka vkusně. 🙂 Malým překvapením je druhý pásek, o něco užší a delší, který patří na kotník (pro běh, cyklistiku). Aplikace ve vašem telefonu/tabletu Vám při výběru každého tréninkového programu řekne, kam náramek připevnit.

 

První dojmy

Samotný náramek, tedy samotný gumový pásek, je měkký, lehký, přesto působí pevným dojmem, je (mi) tudíž velmi pohodlný. Jednotlivé dírky jsou od sebe vzdáleny cca 3mm, díky čemuž vždy najdete pro vás ideální míru utažení. Tady jsem zpočátku trochu narazil – náramky, hodinky jsem zvyklý nosit trochu volnější. Moov jsem ale po dvou dnech přeci jen o něco dotáhl. Volnější náramek, díky své měkkosti a pružnosti, má v noci takový nepříjemný zvyk se vám na zápěstí všelijak zkroutit a proplést, pokud si třeba zastrčíte ruku pod polštář. Možná spím neobvykle tvrdě, ale mít ten červený “čip” otlačený do zápěstí není příjemné.

Náramek napájí výměnná baterie CR2032, která vydrží několik měsíců, Moov se o novou sám včas přihlásí. 🙂 Nemusíte ho tudíž vůbec sundávat ze zápěstí. 🙂

Synchronizace

Moov s vámi komunikuje pomocí aplikace Moov, dostupné pro iOS i Android. Ke svému fungování vyžaduje Bluetooth 4.0.

Náramek se synchronizuje v určitých časových intervalech sám, pro okamžitou aktualizaci ho stačí stisknout.

Jednodušeji už to nejde. A to je dobře. 🙂

Monitoring aktivity a spánku

Zkrátka a dobře se můžete kouknout, kolik jste toho nachodili a naspali. A jak intenzivně (nebo kvalitně). Minimum, které je náramkem “vyžadováno” (a je to naprosté minimum času, po který by se měl člověk hýbat!) je 210 minut týdně, tedy pouhých 30 minut denně. Vezměte psa/děti/partnera na procházku a dopřejte si alespoň tu trošku pohybu. Vždyť vám to udělá dobře 🙂

V rámci sledování spánku dostanete hezký přehled o tom, kdy jste usnuli, kdy jste se probudili, kolik hodin jste spali a z toho kolik hodin byl skutečně posilňující spánek (restorative sleep, trochu více o fázích spánku si můžete přečíst například zde).

Je to hezká zpětná vazba, jste-li například nemocní, zranění, zkrátka “máte-li problém”. Množství posilňujícího spánku je hezkým zdůvodněním stavu, kdy “jsem přece osm hodin spal, tak proč je mi ještě hůř?”. Minulou noc jsem ale měl jinou zkušenost. Po otravě jídlem jsem padl naprosto vysílen na postel a druhý den po téměř 14 hodinách spánku jsem se cítil  lépe,  zdravě a nabitý energií. Mé pocity z kvalitního spánku tak i odpovídají údajům z náramku: posilňující fáze trvala 6 hodin, 47 minut.

I tyto údaje stojí za to sledovat.

POZOR – náramek vás neprobudí, jen sleduje.

POZOR 2 – náramek nemusíte přepínat do “nočního režimu” (jako tomu je/bylo např u Jawbone), sám pozná, že už jste v posteli a spíte.  A to je také moc dobře. 🙂

 

Shrnutí

Moov je designově podařený (rozumějte, fakt se mi moc líbí), cenově dostupný chytrý náramek, který má co nabídnout i nad doposud standardní rámec.

Lehký, odolný, vodotěsný – je určen i pro plavání.

Baterie vydrží několik měsíců, nová není nijak drahá, stojí okolo 15,- (vážně by to šlo levnější? 🙂 ). Jen pří výměně buďte opatrní. Součástí balení je návod a speciální plastové udělátko, s opatrností to zvládne každý.

Aplikace je přehledná, vše reaguje okamžitě. Na nic nečekáte, synchronizace trvá jen několik sekund.

 

A tím končí úvodní přehled. Na jednotlivé tréninky a samotnou aplikaci se zaměříme podrobněji příště. Podle toho, co koleno a zdravotní stav dovolí, nás jako první čeká plavání, nebo 7 Min+ Workout. To zvládnu. 🙂

 

Pokud máte jakýkoliv dotaz, nápad, nebo tip, na co se v testu zaměřit, pište do komentářů, na info@4mushing.cz, najdětě nás na Facebooku, nebo Twitteru. 🙂

Napsat komentář